Świetliki dachowe to niezwykle efektowny i nowoczesny element architektury, który pomaga w doprowadzeniu naturalnego światła słonecznego. Jest wykorzystywany w budownictwie mieszkalnym, ale także w różnych gałęziach przemysłu, halach produkcyjnych oraz rolnictwie. Równie dobrze spełnia swoją funkcję w różnego rodzaju instytucjach użyteczności publicznej i obiektach sportowych. Świetliki dachowe doskonale odnajdują się szczególnie w nowoczesnych formach architektonicznych.
Świetliki dachowe w budownictwie energooszczędnym
Biorąc pod uwagę, że świetliki umieszczane są na dachach, a więc miejscach w największym stopniu eksponowanych na promienie słoneczne, mogą z powodzeniem sprawdzić się w budownictwie pasywnym i energooszczędnym. Dobranie odpowiedniej szyby do świetlika może powodować duże zyski w ocieplaniu wnętrz, szczególnie w bardziej słoneczne pory roku. Można dodatkowo wzmocnić ich własności izolacyjne poprzez zmianę ich kształtu, która przekłada się na załamywanie się promieni świetlnych. Odnotowuje się pod tym względem dużą skuteczność świetlików kopułowych oraz łukowych.
Materiały wykorzystane w produkcji świetlików dachowych
Niemałe znaczenie odgrywa także tworzywo, z którego wykonane są świetliki dachowe. Te o najbardziej pożądanych właściwościach izolacyjnych wyprodukowane są z litych płyt poliwęglanowych lub akrylowych, posiadających dodatkowe wzmocnienia w postaci uszczelek z materiałów charakteryzujących się dobrym przyleganiem oraz izolacyjnością. Warto również podkreślić, że wśród świetlików okiennych dostępne są warianty posiadające często więcej niż jedną warstwę, czasami nawet modele pięciowarstwowe. Tak jak w przypadku wyboru innych rodzajów okien, należy wziąć pod uwagę jak najlepszy wskaźnik przenikania ciepła.
Estetyczne zalety świetlików dachowych
Świetliki dachowe pozwalają także zwiększyć możliwości aranżacyjne pomieszczenia, szczególnie przestrzeni wąskich lub o niewielkich rozmiarach. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania architektonicznego można nie tylko wprowadzić do nich więcej światła, ale również zachować odpowiednią ilość powierzchni użytkowej, którą mogłyby zmniejszyć tradycyjne okna. Tym, co decyduje o ich popularności, jest również to, że potrafią tchnąć w każde miejsce ducha nowoczesności, ale także otworzyć się na doświadczenia estetyczne płynące z naturalnego oświetlenia słonecznego.