Świetliki dachowe rewelacyjnie sprawdzają się we wszystkich pomieszczeniach, do których naturalne światło ma ograniczony dostęp, a mimo to powinny być dobrze oświetlone. Sztuczne oświetlenie jest jakimś rozwiązaniem, ale nigdy nie zastąpi prawdziwego światła słonecznego, które znacznie mniej męczy nasz wzrok, a poza tym jest ekonomiczne i ekologiczne. Naturalne oświetlenie daje realne korzyści – materialne, bo oszczędzamy pieniądze, które wydalibyśmy na prąd oraz ekologiczne, ponieważ jest przyjazne dla środowiska.
Rodzaje świetlików dachowych
Na rynku dostępne jest wiele różnych rodzajów świetlików dachowych, które pasują do różnego rodzaju wnętrz. Można wybierać między świetlikami uchylnymi lub stałymi, tymi wykonanymi z akrylu lub poliwęglanu. Otwierane świetliki dachowe umożliwiają wychodzenie na dach oraz mogą wzbogacić system wentylacji budynku. Mogą być wykonane w różnych rozmiarach oraz kształtach. Dwa podstawowe rodzaje świetlików dachowych to świetliki:
- Kopułkowe – występują w kształcie piramidalnym oraz sferycznym, są zrobione z akrylu albo poliwęglanu. Mogą być zarówno otwierane, jak i stałe. Oba rodzaje tych świetlików są bardzo szczelne.
- Łukowe – są to świetliki w formie podłużnych prostokątów, które tworzą całe pasma świetlne i idealnie sprawdzają się w doświetlaniu dużych obiektów przemysłowych, hal sportowych, magazynów i hipermarketów. Są bardzo szczelne, mają samoczyszczącą się, łatwą w pielęgnacji powierzchnię oraz cechują się dużą odpornością na uderzenia i rewelacyjną przepuszczalnością światła.
Zalety świetlików dachowych
Wnętrza, które są oświetlone naturalnym światłem są optycznie lżejsze i wydają się nam być przestronniejsze. Stanowią świetne dopełnienie nowoczesnej architektury. W pomieszczeniach, gdzie nie ma żadnych okien, świetlik staje się ich centralnym miejscem. Można montować je także w duecie z klasycznymi oknami, wtedy stają się dopełnieniem kompozycji świetlnej.
Dużą zaletą jest rodzaj światła, które wpada przez dach. Jest ono plastyczne, miękkie i doskonale rozproszone. W bardzo delikatny sposób wydobywa kolory oraz kształty przedmiotów i mebli znajdujących się w danym wnętrzu. Zmienia się w trakcie dnia, ma różne natężenie i odcienie, w zależności od pory dnia, co powoduje, że nie jest nigdy nudne, bo potrafi zmieniać wygląd wnętrza z godziny na godzinę.