Oświetlenie jest bardzo ważnym elementem budynków. W aranżacji wnętrz wykorzystuje się zarówno oświetlenie naturalne, jak i sztuczne. Oczywiście im więcej naturalnego światła w budynku tym lepiej. Dlatego też warto rozważyć zamontowanie świetlików dachowych, które dostarczą dodatkowych promieni słonecznych do wnętrza budynku, szczególnie jeśli nie jest możliwe zamontowanie tradycyjnego okna.
Czym są świetliki dachowe?
Świetliki dachowe można nazwać pewnego rodzaju oknami. Ich głównym zadaniem jest doświetlenie wnętrza budynków o różnym przeznaczeniu. Jednak budowa świetlików znacznie odbiega od tradycyjnych okien. Montuje się je w domach, biurach lub korytarzach i piwnicach. Istnieje kilka rodzajów świetlików, a wybór powinien być uzależniony od rodzaju dachu. Do wyboru są świetliki na dachy płaskie, skośne lub do montowania w pionie. Ponadto wyróżnia się podział świetlików ze względu na ich kształt:
- płaskie,
- łukowe,
- kopułowe,
- piramidalne.
Świetliki płaskie posiadają kształt prostokąta lub kwadratu i najczęściej montuje się je na dachach odwróconych i tarasach. Są to pojedyncze i niewielkie konstrukcje. Bardzo podobne do nich są świetliki kopułowe, których podstawa ma kształt prostokąta, okręgu lub kwadratu. Z kolei świetliki łukowe, jak sama nazwa wskazuje, mają kształt łuku i montowane są jako długie pasma na dużych budynkach, najczęściej przemysłowych. Natomiast świetliki piramidalne przypominają kształtem czterospadowy dach.
Aranżacja światłem
Głównym zadaniem świetlików dachowych jest wpuszczenie do wnętrza budynku jak największej ilości światła naturalnego. Jednak oprócz tego dają ogromne pole popisu w aranżacji wnętrza. Sprawdzają się szczególnie w pomieszczeniach bardzo nowoczesnych. Rozmieszczenie świetlików w danym budynku pozwala podkreślić poprzez padające światło przykładowo centralną część pomieszczenia w domu. Ponadto świetliki dachowe dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych oraz tworzone są z różnych materiałów. W naszym sklepie znajdziecie świetliki wykonane z aluminium, stali, drewna, poliestru, PCV lub połączenia tych materiałów. Część przeszklona może być wykonana ze szkła, akrylu, poliwęglanu lub poliestru w wersjach przezroczystych lub mlecznych.