Poliwęglan to tworzywo, które znajduje obecnie powszechne zastosowanie jako trwały i odporny na różnorodne czynniki zewnętrzne elementy konstrukcji budynków. Zadaszenia poliwęglanowe, przeszklenia, przejścia, wypełnienia okien i drzwi, świetliki, klapy dymowe – to tylko niektóre przykłady zastosowania poliwęglanu.
Z uwagi na coraz częstsze zastosowanie poliwęglanu, postanowiliśmy poświęcić mu ten artykuł. Podzielimy się kilkoma najważniejszymi informacjami na temat właściwości, zastosowania oraz najważniejszych atutów tego tworzywa.
Specyfika poliwęglanu
Poliwęglan to określenie dla grupy polimerów, które są estrami kwasu węglowego. Swój ostateczny kształt i właściwości uzyskują dopiero po odpowiednim uformowaniu, które wykonuje się z zastosowaniem technologii wtryskiwania i wtłaczania w wysokich temperaturach.
Porównując poliwęglan do innych tworzyw można przyznać, że jego właściwości są zbliżone nieco do pleksiglasu czyli akrylu, ale jest zdecydowanie bardziej wytrzymały i odporny na czynniki mechaniczne. Twardość poliwęglanu można porównać wręcz do aluminium. Do innych ważnych właściwości mechanicznych tego tworzywa zaliczamy przede wszystkim przezroczystość (stąd też świetnie nadaje się do tworzenia przeszkleń) oraz udarność. Dokonując dalszych porównań, warto skonfrontować poliwęglan ze szkłem. W tym przypadku znów wygrywa poliwęglan, który jest prawie 300 razy odporniejszy na uderzenia niż szkło. To przede wszystkim właśnie ze względu na te cechy poliwęglan znajduje tak powszechne zastosowanie w przypadku konstrukcji budowlanych.
Warto też dodać, że poliwęglan cechuje się też dobrą odpornością na niskie i wysokie temperatury, dlatego bez przeszkód może zostać zastosowany po zewnętrznej stronie konstrukcji budowlanych. Tworzywo z powodzeniem może zostać też poddane różnorodnej obróbce, takiej jak m.in. cięcie, frezowanie, wiercenie oraz termoformowanie i gięcie na zimno.
Poliwęglan występuje w kilku rodzajach, do których zaliczamy m.in. poliwęglan komorowy i poliwęglan lity.