Świetliki dachowe zapewniają dostęp do naturalnego światła wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania tradycyjnych okien lub istnieje konieczność wdrożenia dodatkowego elementu doświetlającego. To ekonomiczne i praktyczne rozwiązanie, które doskonale wzbogaca architekturę nowoczesnych budynków. Powszechnie wykorzystywane są w obiektach użytku publicznego, galeriach handlowych, zakładach przemysłowych czy warsztatach, a coraz częściej również w budynkach mieszkalnych, w tym również domach jednorodzinnych.
Świetliki dachowe mają wiele zalet, stąd też ich rosnąca popularność. Niemniej niektórzy obawiają się nadmiernego przegrzewania się pomieszczeń pod świetlikami. Czy rzeczywiście występują tego rodzaju problemy? Czy można skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w dalszej części naszego artykułu.
Świetliki dachowe a przegrzewanie się pomieszczeń
Świetliki dachowe z oferty Lumiterm obejmuje wiele różnorodnych modeli z akrylu lub poliwęglanu. Są one wykonane z przejrzystego, mlecznego tworzywa o wysokiej izolacyjności a także w dodatkowej wersji Heatstop, czyli powłoki powstrzymującej ciepło. To konstrukcje, które wyróżniają się bardzo dobrą termoizolacyjnością, dlatego też z jednej strony minimalizują ucieczkę ciepłą, a z drugiej pozwalają skutecznie uniknąć problemu przegrzewania się pomieszczeń. Takie świetliki zapewniają naturalne doświetlenie, jednak przepuszczane przez nie światło jest rozproszone, a promienie podczerwone odpowiedzialne za przenikanie ciepła są częściowo odbijane, więc świetlik nie nagrzewa pomieszczenia latem.
Dostępne są zarówno świetliki stałe, jak i otwierane. W obu przypadkach mamy zapewnioną maksymalną szczelność. Modele otwierane dodatkowo dają możliwość uzupełnienia systemu wentylacji w budynkach.
Wysokiej jakości świetliki dachowe, które zostaną prawidłowo zamontowane, nie powinny wpływać na poziom nagrzewania się pomieszczeń. Nie trzeba więc wdrażać dodatkowych rozwiązań, które zapobiegłyby takiemu zjawisku. Niemniej jak w każdym innym przypadku trzeba zadbać o odpowiednie kanały wentylacyjne zaprojektowane adekwatnie do potrzeb konkretnego obiektu.