zadaszenie wiaty garażowej

Wiata garażowa jest równie funkcjonalną oraz mniej skomplikowaną w realizacji alternatywą dla tradycyjnego garażu. Co więcej, zadaszenia można zaprojektować w ciekawy sposób, co w całości z domem będzie prezentowało się niezwykle atrakcyjnie pod względem wizualnym. W związku z tym, wiele osób decyduje się na taką formę przechowywania auta. Zobacz, o czym warto wiedzieć, decydując się na daną opcję.

Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę?

W przypadku budowy garażu potrzebny jest nie tylko szczegółowy projekt czy przygotowanie podłoża, ale przede wszystkim należy zgłosić chęć dobudowy obiektu. Budowa garażu wiąże się jednak z dość dużymi kosztami i długim czasem realizacji. Decydując się na wiatę garażową, nie tylko nie potrzebujemy pozwolenia, ale nawet nie ma konieczności zgłaszania tego, w związku z czym omijamy wszystkie kwestie formalne. Dokładniej określone jest to w prawie budowlanym. Art. 29 ust. 1 opisuje, że pozwolenia na budowę nie wymaga budowa m.in. wiat o powierzchni nieprzekraczającej 50m2 w miejscu, gdzie znajduje się budynek mieszkalny. Dodatkowo określone jest, że łączna liczba wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000m2 powierzchni terenu.

Kiedy warto zdecydować się na wiatę garażową?

Jak zostało już wspomniane: wiata garażowa pozwala zaoszczędzić wiele czasu oraz pieniędzy. Są to główne powody, dla których warto rozważyć tę opcję. Brak formalności jest kolejną cechą na korzyść wiat. Istnieje jednak obawa, że rozwiązanie to nie jest dostatecznie wystarczające pod względem ochrony. Z pewnością w tym aspekcie, garaż jest stabilniejszą i bardziej zaawansowaną konstrukcją. Warto jednak zaznaczyć, że współczesne materiały pozwalają na uzyskanie zadowalających efektów. Dla przykładu panele z poliwęglanu komorowego bardzo dobrze sprawdzają się w każdych warunkach atmosferycznych, a przy tym są niezwykle uniwersalne i łatwe w kształtowaniu. W kwestii pokrycia wiat istnieją m.in. gotowe zestawy elementów, umożliwiające zadaszenie dowolnych konstrukcji.

Od czego najlepiej rozpocząć budowę?

Choć wiata garażowa i jej zadaszenie nie wymagają tak skomplikowanych działań jak budowa garażu, to jednak warto poświęcić temu szczególną uwagę. W pierwszej kolejności należy ustalić projekt, który uwzględni nawierzchnię, dokładne parametry, a także materiały konstrukcji i zadaszenia. Najlepiej zgłosić się z tym do specjalistycznej firmy, która nie tylko zajmie się wykonaniem projektu, ale także późniejszą realizacją budowy oraz technicznym doradztwem. Profesjonalna ekipa z pewnością przedstawi dostępne opcje i pomoże wybrać zadaszenie odpowiadające preferencjom Klienta.