W nowoczesnej architekturze szkło jest bardzo popularnym i cenionym materiałem. Nadaje inwestycjom modernistyczny i sterylny wygląd. Szczególnie dobrze sprawdza się na budynkach użyteczności publicznej typu urzędy, muzea, sale koncertowe czy hale sportowe. Ma też tę ogromną zaletę, że bardzo dobrze wpasowuje się też między obiekty z zupełnie innej epoki. Świetnie się komponuje ze starymi kamienicami, budynkami z cegły, kamienia czy nawet betonu. Wydawałoby się, że nic nie jest w stanie zagrozić jego zasłużonej pozycji, aż na rynku pojawiły się panele poliwęglanowe.
Zalety elewacji z paneli poliwęglanowych
Cena
Jedną z najbardziej oczywistych zalet paneli w stosunku do szkła jest ich dużo niższa cena. Każdy, kto kiedykolwiek planował budżet jakiejkolwiek inwestycji budowlanej wie, jak liczy się nawet najmniejsza oszczędność na materiałach.
Wygląd
Mimo swojej niższej ceny wcale nie odbiegają elegancją od szkła. Świetnie prezentują się na niewielkich powierzchniach, jako część elewacji, ale prawdziwe wrażenie robią dopiero jako cała ściana. Do tego możliwe jest wyprodukowanie ich dosłownie w każdym wybranym kolorze.
Panele poliwęglanowe są doskonałym rozwiązaniem dla starych budynków, galerii handlowych, biurowców czy hal. Niewielkim kosztem można całkowicie zmienić i unowocześnić ich wygląd.
Funkcjonalność
A na koniec zostawiliśmy sobie prawdziwą wisienkę na torcie – właściwości takich paneli. Są zdecydowanie lżejsze od szklanych tafli. Co oznacza, że pojedyncza płyta może być większa. Dużo łatwiejszy i szybszy jest ich montaż. Można je też instalować na powierzchniach, które nie utrzymałyby ciężaru szklanych elewacji. Nie przepuszczają brudu i wilgoci, a nawet dostępne są w wersji z wentylacją zapewniającej izolację termiczną, wodo- i wiatroszczelność.
Są trwałe i praktycznie niezniszczalne. Posiadają nieporównywalną wytrzymałość na obciążenia, co daje możliwość podparcia nawet co 4 m. Dzięki tym cechom fasada z paneli poliwęglanowych nie wymaga stosowania ciężkiej stalowej konstrukcji.