Odpowiednie oświetlenie pomieszczeń to jedno z najważniejszych celów, jakie stawiają przed sobą architekci. Oprócz tradycyjnych okien ogromną popularnością cieszą się także świetliki dachowe, które świetnie sprawdzają się w domach prywatnych oraz w budynkach użytku publicznego. Świetliki pozwalają nie tylko na dostęp do cennego światła naturalnego, lecz także na skuteczne wietrzenie budynku oraz naturalną kontrolę temperatury. Wiele osób sądzi, że jest to rozwiązanie, które uniemożliwia zamontowanie systemu regulacji ilości wpadającego światła, nic bardziej mylnego!
Kontrola natężenia światła do świetlików
Świetliki pomimo ich często nieoczywistej konstrukcji, podobnie jak tradycyjne okna mogą być wyposażone w specjalne rolety lub żaluzje. Ich budowa i działanie różnią się od siebie nieco, w zależności od modelu i wykorzystanego w nim systemu obsługi. Wszystkie natomiast mają za zadanie przede wszystkim umożliwiać kontrolę natężenia światła w budynku, a także jego ocieplania.
Przykładowo, często wykorzystywanym rozwiązaniem są wykorzystujące energię słoneczną elektryczne żaluzje, które zmiękczają światło oraz zapewniają jego dobrą transmisję. Przeciwsłoneczne żaluzje do świetlików mogą być także obsługiwane ręcznie, do ich budowy wykorzystuje się zwykle odblaskową powłokę montowaną od strony słońca. Niewiele osób wie, że do świetlików można także zamontować w pełni zintegrowaną z ramą moskitierę przeciw owadom.
Maksymalne wykorzystanie światła naturalnego
W ofercie producentów świetlików oraz akcesoriów im dedykowanych można spotkać ciekawe rozwiązania pozwalające na równoważenie światła wpadającego do pomieszczeń przez cały dzień m.in.: zintegrowane żaluzje do świetlików. Ruchome żaluzje to alternatywny sposób na kontrolę ilości światła w zależności od pory dnia oraz jego rozproszenie. Charakteryzują się dynamicznym wyglądem i pozwalają one także na redukcję ilości ciepła w najbardziej nasłonecznionym momencie doby.