Pawilon wystaw Poznań

Projektując budynek, trzeba zastanowić się nad sposobem doświetlenia jego wnętrza. Niezależnie, czy jest to hala przemysłowa, biuro, magazyn czy nowoczesny dom, możemy polegać zarówno na oświetleniu sztucznym, jak i naturalnym. To ostatnie zapewniają nam okna oraz świetliki. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny wybór, warto poznać rodzaje świetlików, ich możliwości i zastosowanie.

Czym są świetliki dachowe?

Świetliki dachowe to przezroczyste elementy montowane na dachach. Ich zadaniem jest zapewnienie dostępu do naturalnego światła wewnątrz budynku. Świetliki najczęściej powstają z przezroczystych odpornych na uszkodzenia tworzyw sztucznych, mogą być stałe lub otwierane. Świetliki wykonywane na zamówienie mogą mieć również różne wymiary. Ich wielkość dopasowywana jest do indywidualnych wymogów klienta.

Jakie są rodzaje świetlików?

  • Świetliki kopułowe – przezroczysta powierzchnia wygięta jest na kształt kopuły i wystaje ponad dach. Dzięki takiemu kształtowi, światło naturalne wpada do środka, nawet jeśli pada pod niekorzystnym kątem. Nie osadza się też na nich nadmierna ilość niechcianych materiałów, takich jak liście czy śnieg.
  • Świetliki płaskie – stosowane są na spadzistych powierzchniach dachowych. Dobrze wpasowane w budynek nie rzucają się w oczy.
  • Świetliki piramidowe – mają szpiczasty kształt, dzięki czemu nie osadzają się na nich niechciane materiały. Charakterystyczny wygląd może być ciekawym akcentem wizualnym.
  • Świetliki łukowe – powstają z dużych, wygiętych w łuk, paneli. Najczęściej łączy się je w pasma świetlne, tak, żeby jednorazowo zapewnić dużą powierzchnię oświetleniową. Nie osadzają się na nich liście i inne materiały. Świetliki łukowe stosowane są najczęściej w dużych halach przemysłowych.
  •  Świetliki tunelowe – stosuje się je w domach, np. na poddaszach. Składają się z przezroczystego elementu, zbierającego światło słoneczne z dachu i z rury, która przekazuje je do pomieszczeń poniżej.

Większość z powyższych rodzajów świetlików może być zamontowana w wersji stałej, jak i otwieranej. Zanim przejdziemy do tego tematu, przyjrzyjmy się zaletom świetlików.

Jakie są zalety świetlików?

Elewacja Danpalon616

 

Świetliki dachowe wpuszczają do wnętrza budynku naturalne oświetlenie. W tak zaprojektowanym pomieszczeniu spada zużycie prądu przeznaczonego wcześniej na sztuczne oświetlenie i ogrzewanie. Światło dzienne ma również korzystny wpływ na ludzi przebywających w pomieszczeniu. Świetliki, dzięki temu że są montowane na dachach, nie zajmują przestrzeni na ścianach, co zwiększa powierzchnię magazynową. Wyłapują też światło padające pod różnymi kątami.

 

Co jest lepsze – świetliki otwierane czy stałe?

Zarówno mniejsze świetliki kopułowe, jak i całe pasma świetlne, występują w wersji stałej i otwieranej. Duży wybór mechanizmów ręcznych i elektrycznych pozwala na wybranie odpowiedniego rozwiązania. Świetliki stałe zapewniają po prostu dostęp do światła naturalnego. Możemy się na to zdecydować, jeśli nie mamy potrzeby zapewnienia sobie wyjścia na dach lub wietrzenia pomieszczenia.

Jednak jeśli chcemy, możemy zamontować świetliki otwierane. Są równie szczelne, co świetliki stałe i zapewniają równie skuteczny dostęp do światła dziennego. Dodatkowo zapewniają wentylację i w razie pożaru mogą służyć do oddymiania pomieszczenia. Użycie zautomatyzowanego systemu otwierania poprawia bezpieczeństwo pracowników. Świetliki otwierane umożliwiają także wyjście na dach i np. jego odśnieżanie. Mechanizmy zastosowane do unoszenia fragmentów pasm świetlnych zapewniają dodatkowo ochronę przy nagłym opadzie. Nożycowy mechanizm unoszący podnosi panele bezpośrednio nad otworem.

Wybierając rodzaj świetlików, warto skonsultować się z doradcą z firmy Lumiterm.  Pomoże on dobrać rodzaj świetlika do konkretnych potrzeb, dopasować wielkość paneli i mechanizmy. Serdecznie zapraszamy do kontaktu i współpracy.