Świetliki dachowe są coraz częściej wykorzystywanym rozwiązaniem w nowym budownictwie, bowiem charakteryzują się dużą uniwersalnością. Mogą być one montowane zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w lokalach usługowych, biurach, a nawet w piwnicach czy na klatkach schodowych. Są stosowane przede wszystkim w celu uzyskania w pomieszczeniu jak największej ilości światła naturalnego. Przy podjęciu decyzji montażu świetlików należy jednak pamiętać o odpowiednim ich doborze. Istnieje wiele wariantów świetlików: m.in. ze względu na wykorzystany do produkcji materiał, miejsce montażu lub ich kształt.
Na co zwrócić uwagę przy doborze świetlików?
Najważniejszym czynnikiem przy doborze świetlików dachowych są odpowiednio dobrane wymiary. Należy uwzględnić nie tylko samą podstawę, ale także kopułę świetlika. Co więcej, wymiar w świetle kopuły różni się od zewnętrznego wymiaru kopuły, co również należy uwzględnić w parametrach technicznych. W związku z koniecznością otrzymania dokładnych wyników, zalecamy pozostawienie tego wyspecjalizowanym monterom, którzy zadbają o estetyczne wykonanie i doradzą najkorzystniejszą opcję. Polecamy również ze skorzystania ze specjalnego kalkulatora izolacji Skylux na naszej stronie, dzięki któremu samodzielnie obliczysz niezbędne parametry do świetlików kopułkowych. Po wstępnym ustaleniu wymiarów, dobór świetlików nie stanowi problemów, bowiem istnieje co najmniej kilka tysięcy różnych kombinacji – dzięki temu odpowiednie dopasowanie do warunków jest gwarantowane.
Wybór materiału zależy już w większym stopniu od preferencji użytkownika oraz warunków otoczenia. Istnieje wiele różnych opcji: od standardowych świetlików szklanych, akrylowych lub z poliwęglanu, po podstawy wykonane z PVC, poliestru lub stali. Niezależnie od wyboru, wszystkie warianty są przystosowane do warunków atmosferycznych, jak i również są odporne na zbicie.
Parametry kopuł i szyb
Podczas wyboru warto zwrócić uwagę czy proponowany produkt ma dobrą izolacyjność. Doświetlanie pomieszczenia nie powinno odbywać się kosztem słabej termo- i hydroizolacji, bowiem może skutkować to powstawaniem wilgoci, brakiem zatrzymywania ciepła wewnątrz budynku, a z czasem nawet uszkodzeniami świetlików. Dodatkowymi przydatnymi parametrami przy zakupie mogą być także: dźwiękoszczelność, odporność na uderzenia oraz światło UV, jak i również uzyskany certyfikat CE.