Świetliki dachowe to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają sposobu na rozświetlenie pomieszczeń bez użycia okien. Są dostępne w różnych wersjach konstrukcyjnych, które można dobierać odpowiednio od przeznaczenia. Dzięki temu rozwiązaniu można zadbać o dobre samopoczucie oraz oszczędzić zużycie energii elektrycznej.
Montaż podstaw świetlika
Najpopularniejsze modele to świetliki dachowe, które gwarantują skuteczne doświetlanie i przewietrzanie pomieszczeń, dzięki funkcji uchylania. Stosuje się je przede wszystkim w budynkach mieszkalnych oraz na dachach hal produkcyjnych lub budynków przemysłowych, aby zwiększyć bezpieczeństwo pracujących tam osób. Odpowiedni montaż świetlika dachowego powinien przebiegać w kilku etapach i być planowany już na początku tworzenia realizacji budowlanej. Na początku należy złożyć segment podstawy. W przypadku podstaw z tworzyw są one gotowe do montażu i izolacji papą. Podstawy metalowe natomiast należy skręcić w narożnikach nakrętkami.
W dalszej kolejności skręconą podstawę umieszcza się w otworze dachowym, gdzie mają znajdować się świetliki do wentylacji. Ważne, aby zamontować je śrubami odpowiednio dobranymi do powierzchni dachu. Ostatnim etapem podstawowego montażu jest wykonanie izolacji dekarskich tak, aby papa tworzyła z podstawą powierzchnię bez zakładek, która umożliwia szczelny montaż ramy.
Świetliki dachowe stałe i otwierane
Po wykonaniu podstawowego montażu należy przejść do montażu kopuły na zamontowanej podstawie. W przypadku świetlików stałych kopułę należy ułożyć symetrycznie na podstawie, przykręcić śrubami samo wiercącymi do podstaw przy pomocy mocowań, które znajdują się w narożnikach opakowania kopuł. Montaż należy przeprowadzać ostrożnie, aby nie uszkodzić kopuły i nie dokręcić zbyt mocno świetlika. Następnie trzeba zabezpieczyć śruby kopuł z poliwęglanu kapturkami metalowymi.
Jeśli chodzi o świetliki otwierane lub włazy, montaż kopuł musi być uprzedzony montażem ram, który należy rozpocząć od odchylenia ich pod kątem rozwartym do podstawy. Następnie elementy zawiasów ramy trzeba zaczepić do elementów zawiasów podstawy i zamontować elementy otwierające. Dalej wystarczy postępować z kopułą tak jak w przypadku świetlików stałych.